Site icon Olaszmamma

Főszerepben a padlizsán: a szicíliai caponata


A caponata a szicíliai konyha szegedi halászleve, ennél tipikusabb fogást nem is rendelhetnénk az étteremben. A szicíliai ízvilághoz annyira hozzátartozik a padlizsán, mint a szegedihez a pirospaprika, lépten-nyomon felbukkan ez a pompás lila zöldség. A padlizsánt a szicíliaiak az araboknak köszönhetik, ők hozták be a szigetre még a középkorban. Minden padlizsános ételek alfája és omegája a caponata, azaz a szicíliaiak lecsója.  Az itteni konyha imádja alapul venni az olyan egyszerű hozzávalókat, mint a padlizsán, paradicsom vagy a bazsalikom, amelyek a caponatának is főszereplői. Ezen alapanyagok keveredése olyan íz-és illatharmóniát eredményez, amely eltéveszthetetlen hozzátartozója a szigetről alkotott képnek. Szicília nem egy apró szigetecske, ezért nyilván a caponatának is számtalan variációja akad, van aki fenyőmagot ad hozzá, esetleg tonhalat vagy ajókát, arról nem beszélve, hogy a caponata meghódította az egész olasz félszigetet, úgyhogy a variációk száma mára már végtelen. Lehet kísérletezni rogyásig, aztán majdcsak megtaláljátok a számotokra ideális összhangot.

A klasszikus caponata azonban valahogy így néz ki:

Hozzávalók:

Kockázzuk fel a zellerszárat és dobjuk forrásban levő vízbe. A felkockázott padlizsánt kis olívaolajon rottyantsuk meg. Egy másik serpenyőben a felaprított hagymát dinszteljük meg olívaolajban, majd adjuk hozzá a paradicsomot. Amikor már sűrű szósz lesz belőle, adjuk hozzá a zellert, majd a padlizsánt, kapribogyót és olajbogyót, majd főzzük lassú tűzön. Ha szükséges, adjunk hozzá a zeller főzővizéből.  A vége felé adhatunk hozzá egy kis cukrot, és a borecetet, és sózzuk ízlés szerint. Tálalás előtt várjuk meg, míg kihűl.

Caponata készülőben

A Caponata lehet előétel, köret, de ehetjük egyszerűen kenyérrel, okvetlenül tunkoljuk ki a maradékot a tányérból. Ugye most már tudjátok, hogy mit kell falatoznotok egy szicíliai utazás alkalmával?

Buon appetito!

 



Exit mobile version